Kronika rodu Spiderwicků - film

13. května 2012 v 12:51 | Debbie |  Filmy


Ráda koukám na fantasy filmy a čtu fantasy knihy jak jste již mohli všimnout. Zrovna Kroniku rodu Spiderwicků jsem viděla jen část a musím říct, že i tak to byl úžasný zážitek. Navíc pokud mám pravdu byl tam gryf, který byl na konci, takže to byl můj největší zážitek. Nuže kdo jej ještě neviděl, tak vřele doporučuji, jelikož je plný napětí, zvratů a mnoha a mnoha dalších dobrodružství. Bohužel jak se říká je lepší kniha kde si svůj svět můžete představit a nikdo vám nenakazuje jak to má být a zase nemá. Proto doporučuji si nejdříve přečíst knihu a pak se podívat na film ale pokud to uděláte naopak nevadí to, i tak si svět této knihy představíte podle svého, ne tak jako ve filmu atd.

Recenze: Jestli se vám zasteklo po starém dobrém dabingu, můžete si s dětmi skočit do kina na dobrodružnou fantasy taškařici Kronika rodu Spiderwicků. Je to adaptace knížek pro děti, ve které se snoubí tajemný svět neviditelných s obyčejnou skutečností tří dospívajících dětí v polorozpadlé viktoriánské vilce někde v Americe.

Po rozvodu se rodinka bez otce přestěhuje z rušného New Yorku do nějakých Prdelkovic, do domu praprastrýce Spiderwicka a začnou se dít věci. Tři sourozenci - dvojčata Simon a Jared a jejich o něco starší sestra Mallory jsou mezi sebou tak trochu na kordy a vyvádějí si kdejaké naschvály. Většina z nich je připosována na vrub Jaredovi, kterého rozchod rodičů zasáhl asi nejvíc. Jenže Jared za nic nemůže. Jediné, co doopravdy udělal bylo, že našel prastrýčkovu kroniku s cedulí "AŤ SE NIKDY NIKDO NEOPOVAŽUJE TUTO KNIHU ČÍST"... a samozřejmě ji skoro celou přelouskal. V téhle knížce se píše o světě neviditelných příšerek, které člověk může spatřit přes kouzelný kámen, nebo musí prozřít darem plivance jednoho moc hezkého a vtipného obyvatele lesa - plivníka Hogsqueala. A právě v jejich domě a nejbližším okolí se tenhle svět nachází. Jenže kronika neobsahuje pouhopouhý popis obyvatel neviditelné říše, ale i informace o jejich slabých a silných stránkách, které by v nesprávných rukou mohly znamenat hrozbu pro veškerou existenci. To by se líbilo záporňáckému obrovi Mulgarathovi, který se rozhodne knihu získat a jde doslova a do písmene přes mrtvoly. Sourozenci se tedy musí semknout a bránit jak knihu, tak své vlastní životy.
Jak už to tak bývá, žádný žánr není vyčerpatelný. Mě osobně Kronika rodu Spiderwicků připomínala mix Nekonečného příběhu (akorát se nelítá na Falcovi, ale na nějakém obřím ptáko-lvu (gryfovi)) a filmů typu Sám doma (aneb ubraň svůj dům před invazí pomocí zbraní ze spíže a mezitím se vnitřně usmiř se zdánlivou nenávistí k vlastní rodině). Na tom asi není špatného, protože mladší generace už nejspíš Nekonečný příběh nezná minutu od minuty, jako ta naše, že... a dům nebrání jeden, ale tři, takže lehká inovace oproti profláknutějším filmům by taky byla. Řekla bych, že reklamní plakát filmu je trochu zavádějící, protože evokuje nějaké tajemné putování, ale nic podobného se v Kronice rodu Spiderwicků neobjevuje.
Ve filmech pro děti hrají vždy největší roli právě děti samy a jinak tomu není ani v tomto případě. Dvojčata Simona a Jarda hraje Freddie Highmore - ano, ten sladký chlapeček z Karlíka a továrny na čokoládu. Vůbec není na škodu, že má dvojroli, řekla bych, že právě naopak, je celkem jasné, kdy sledujeme které dvojče a upřímně jsem si ani na první pohled nevšimla, že to njesou herci dva. Sestru Mallory si střihla Satan Boler, kterou jste možná viděli ve filmu In America anebo jste mohli zaregistrovat v seriálu Tudorovci. Sympatická je, že herci věkově odpovídají postavám a přesto jsou schopni snímek jakžtakž utáhnout.
Největší nápovědou, jestli na film do kina zajít nebo ne bude nejspíš osoba režiséra. Tím je Mark Waters, který má na kontě mezi jinými snímky Mezi námi děvčaty a Protivný sprostý holky. Šlo o teenagareské komedie snažící se hrát závažnější strunu, s Lindsay Lohan v hlavní roli. Podobný nájezd má svým způsobem i Kronika rodu Spiderwicků. Má vizuálně a scénaristicky zábavné momenty, ale ty si jde v klidu vychutnat doma u televize.Obrázky z filmu: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 20. srpna 2012 v 14:10 | Reagovat

Mě osobně film zklamal. Výběr herců byl pěkný, ale stejně se nemůžu zbavit názoru, že knížky jsou lepší :/ a s tím gryfem jsem na tom podobně... bylo to to jediné z filmu, co mi stále viselo v myšlenkách.. gryf se jim povedl skvěle.. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama