Kroniky Prydainu

11. května 2012 v 19:09 | Debbie |  KnihyRecenze: Kroniky Prydainu jsou pětidílnou fantasy sérií pro mládež, která vznikala v letech 1964 až 1968. Celá pentalogie si v Americe získala velkou přízeň a dodnes patří mezi nejoblíbenější dětské knihy. Jde o příběhy popisující úžasná a fantastická putování chlapce Tarana, který díky své horkokrevnosti, statečnosti a smyslu pro spravedlnost zažívá jednu příhodu za druhou. Samozřejmě se na svých cestách nikdy neobejde bez přátel, kteří po něj znamenají víc než všechno bohatství světa. A právě jeho dobrodružství a přátelé z něj dělají neobyčejného chlapce s velkou budoucností.
Popisovat děj jednotlivých knih nemá smysl, protože pak byste neměli důvod je číst. Na co bych ale chtěla upozornit je, že díl od dílu mi přišla série lepší a lepší. Ač je základní konstrukce u všech tří řástí podobná, liší se od sebe atmosférou a vyzněním - zatímco první je ze všech nejjednodušší a nejvíce pohádková, druhá už hraje na temnější dějovou strunu a třetí zas přidá trochu romantiky. Autor se neopakuje (kromě základních informací o hrdinech, protože knihy jsou napsány tak, aby se dali číst samostatně) a rozhodně nenudí. Bohužel příběhy občas trpí logickými "mouchami", ale u dětské fantastiky musíte nad těmito drobnostmi přimhouřit oko. (I když mi doteď není jasné, proč jsou někteří spisovatelé přesvědčeni, že v devadesáti procentech případů velí skupinám poutníků nějaký předčasně vyspělý puberťák.) Kroniky Prydainu jsou nicméně zábavným a příjemným fantasy vyprávěním s vlastním světem. Lloyd Alexander v úvodu přiznává, že se při jeho tvorbě nechal volně inspirovat velšskou mytologií, ale to asi český čtenář nedocení, protože velšské mýty a báje zde nejsou moc známy. Rozhodně je však Alexanderův svět dostatečně originální na to, aby čtenáře bavilo se s ním seznamovat.
Nakladatelství Albatros spojilo první tři knihy pentalogie (Kniha tří zjevení, Černý kotel, Hrad Llyr) do jednoho svazku s tím, že během roku 2005 by měly vyjít zbývající dva díly ve svazku druhém. To, že Knihu tří zjevení vydali už v roce 2001 samostatně a že si ji teď všichni, kdo si ji tehdy pořídili, můžou dát třeba do polívky, mi z jejich strany příjde jako zvláštní jednání, ale nějakou logiku mít určitě bude. Když už nic jiného, rozhodně teď máme větší jistotu, že série u nás vyjde kompletní.Další díly:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama