Marion Zimmer Bradley

14. května 2012 v 17:20 | Debbie |  Spisovatelé

Marion Zimmer Bradley



Povolání: Spisovatelka
Datum narození: 3.6.1930
Datum úmrtí: 25.9.1999
Místo narození: Albany, New York
Znamení: ---

Životopis: Narodila se na farmě v Albany během velké hospodářské krize. V roce 1949 začala psát své první práce a 26. října téhož roku vdala se za Roberta Aldena Bradleyho. Během padesátých let byla uvedená do lesbické skupiny Daughters of Bilitis. 3. května 1964 se rozvedla s Robertem Bradleym a 3. června téhož roku si brala numismatika Waltera Breena. S tím od roku 1979 žila odděleně a 9. května 1990 se rozvedli. V roce 1965 získala titul bakaláře umění na univerzitě Hardin-Simmons v texaském Abilene. Následující dva roky pokračovala ve studiu na Univerzity of Kalifornia v Berkeley. Patřila mezi zakládající členy Společnosti pro kreativní anachronismus, její první dítě David Bradley a její bratr Paul Edwin Zimmer publikovali práce z žánru science fiction a fantasy, její dcera Moira Stern je profesionální harfistka a zpěvačka. Po mnoho letech boje s horšícím se zdravím zemřela 25. září 1999 v Alta Bates Medical Center v Berkeley čtyři dny po vysilujícím infarktu. Její popel byl rozprášen o dva měsíce později v anglickém Glastonbury Tor.

Začala psát roku 1949 a svojí první práci Vortex prodala roku 1952. První publikovanou prací v rozsahu románu byla kniha Falcons of Narabedla uvedená v květnu 1957 v časopisu Other Worlds. Její tvorba byla ovlivněná jejími oblíbenými autory dobrodružné fantasy z dětství jako byl Henry Kuttner, Edmond Hamilton a Leight Brackett.

Pod svými pseudonymy vydala především romány s gay a lesbickou tematikou, jako třeba I am a lesbian z roku 1966. Tyto práce vyli původně považovány téměč za pornografické a jejich autorka je dlouho odmítala zveřejnit.

Nejznámnějším dílem jsou asi Mlhy Avalonu jež líčí artušovskou romanci z pohledu Morgaine (Morgana Le Fay) a Gwenhwyfar (Guinevera). V tomto příběhu dále pokračují knihy Lesy Albionu, Paní z Avalonu a Kněžka z Avalonu.

Vytvořila známou science fantasy sérii Darkover o planetě kde ztroskotají pozemští kolonisté a vytvoří feudální společnost. Z toho prostředí vydalo své práce i mnoho jiných autorů. Vydávala antologii Sword and Sorceress a časopis Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine.

V roce 2000 jí byla udělena cena World Fantasy Award za celoživotní dílo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dangerdays dangerdays | Web | 17. května 2012 v 13:29 | Reagovat

Ahoj, jen ti chci oznámit, že v sobotu 19.5. začne SONC:)
http://dangerdays.blog.cz/

2 Debbie Debbie | Web | 17. května 2012 v 17:15 | Reagovat

Oki :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama