Mlhy Avalonu

18. května 2012 v 19:41 | Debbie |  KnihyAutor: Marion Zimmer Bradley

Recenze/Anotace: Mlhy Avalonu napsala Marion Zimmer Bradleyová v roce 1979, jedná se o převyprávění Artušovské legendy z pohledu ženských postav.
Hlavní postavou knihy je Morgaine (častěji nazývaná Morgan Le Fay), kterou Bradleyová líčí jako ženu zoufale se snažící zachovat matriarchální keltskou kulturu. Ta je na Britských ostrovech čím dál více vytlačována patriarchálním křesťanstvím, které nahrazuje druidskou tradici. Kniha popisuje také životy dalších ženských hrdinek Artušovské legendy, především Guinevery (u Bradleyové má keltské jméno Gwenhwyfar), Jezerní paní Viviane a královny na Orknejích Margause. Kniha nás seznamuje i s dalšími ženskými postavami, které se v jiných zpracováních Artušovské legendy objevují jen sporadicky. Na rozdíl od většiny ostatních zpracování Artušovské legendy není Morgaine v Mlhách Avalonu zobrazena jako zlá čarodějnice, ale jako citlivá a trpící žena. Činy krále Artuše a dobrodružství rytířů Kulatého stolu slouží hlavně k dokreslení životů ženských hrdinek.

  • Kniha první: Paní kouzel
  • Kniha druhá: Velekrálovna
  • Kniha třetí: Král jelen
  • Kniha čtvrtá: Vězeň v dubu.

Hned po svém vydání v roce 1983 se Mlhy Avalonu staly bestsellerem. V roce 2001 vznikla podle tohoto románu televizní minisérie.

Význam díla a literární kritika

Mlhy Avalonu jsou považovány za jedno z nejoriginálnějších a nejcitlivějších převyprávění artušovské legendy. Bradleyové se dostalo uznání především za přesvědčivé vykreslení hlavních postav, citlivé zobrazení pohanských tradic Avalonu a za to, že v jejím příběhu není pevná hranice mezi dobrem a zlem a pravda není jen na jedné straně. Isaac Asimov např. označil tuto knihu za "nejlepší převyprávění artušovské ságy, které kdy četl" a v roce 1984 dostaly Mlhy Avalonu cenu Locus Award za nejlepší fantasy román. Dlouho se také držely na prvních příčkách amerických žebříčků prodejnosti knih.
Tento román je ale také často kritizován jako feministická propaganda, protože ženy jsou zde zobrazeny jako silné a odhodlané postavy, na rozdíl od slabých a často bezradných mužů; mnoho křesťnů Mlhy Avalonu považuje za útok na jejich víru.Obrázky dalších dílů Mlhy Avalonu:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 20. srpna 2012 v 14:06 | Reagovat

tento příběh se v hodně filmech i knížkách používá, ale i tak ho mám pořád ráda. V tom návalu různých verzí je těžké se zorientovat.... knížku jsem nečetla, ale myslím, že jsem filmovou verzi viděla.=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama